Miroslav Kapusta
K prvému aprílu sa Miroslav Kapusta rozhodol naplno venovať svojim v minulosti začatým počinom, ako je napríklad cyklus podujatí Ars poetica neosoliensis, a preto opúšťa Generáciu Nula, s ktorou však zostáva naďalej v plodnej spolupráci.
Miroslav Kapusta
Narodil sa 10.10.1953 v Tepličke nad Váhom, okr. Žilina, kde aj prežil svoje detstvo. Už ako žiak inklinoval okrem bojových umení /judo/ aj hudbe /basgitara v „big beatovej“ skupine THE FROGS/, ale aj k literatúre a dramatickému umeniu. Zúčastňoval sa rôznych školských recitačných súťaží a postupne i sám začal písať prvé verše. Venoval sa tiež divadelníctvu, najmä v rámci ĽŠU, odbor literárno-dramatický, kde pod vedením p. Šupku, s hrou PLÁNKY, vyhral celoslovenskú súťaž ochotníckych divadelných súborov v Šuranoch a zožal úspech i na scénickej žatve v Martine /r.1972/. Do roku 1972 bol tiež členom divadielka poézie a malých javiskových foriem v rámci Domu kultúry v Žiline.
Po absolvovaní gymnázia v r.1973 a neprijatí na VŠMU v Bratislave, vykonal náhradnú vojenskú službu a od r.1974 vstúpil do služieb PZ SR, s neskorším zaradením do Banskej Bystrice, kde sa následne i presťahoval. Priebežne vyštudoval právo na VŠ v Prahe /1979-1983/ a v roku 2003, po viac ako 30 rokoch aktívnej služby, vo veku 50 rokov /a 2x ženatý/, odišiel v hodnosti „podplukovník“ do výsluhového dôchodku. Počas aktívnej služby sa stále venoval bojovým umeniam, najmä karate /1. kyu/ a neskoršie, už len iaido /1. kyu/, ktorému sa popri fitness venuje do súčasnosti.
Literárna tvorba: Až po odchode do výsluhového dôchodku sa Miroslav Kapusta opäť začal aktívne venovať jemu blízkej poézii, ku ktorej sa medzitým vracal iba sporadicky. Na odporučenie literárneho vedca, Prof. PaedDr. Vladimíra Patráša, CSc., bol v roku 2006 prijatý do literárneho klubu LITERA 2, v Banskej Bystrici, kde sa do súčasnosti prezentuje najmä poéziou. Aj keď sa v prevažnej časti jeho tvorby odráža denná realita a autentické prežitia, časť jeho poézie je i duchovného charakteru. S touto sa prezentoval v samostatnom medailóne Rádia LUMEN /Literárna kaviareň – apríl 2007/. Prispieval tiež do časopisu GAUDIUM, pre sluchovo postihnutých a 5 básni bolo publikovaných aj v časopise VERBUM – časopis pre kresťanskú kultúru, vychádzajúci iba 2x v roku a pod redakciou básnika Jána Buzassyho /2007/.
Súčasťou tvorby Miroslava Kapustu sú však aj malé literárne útvary, ako aforizmy, epigramy, humoresky a sentencie, priebežne publikované na internetových stránkach a v samostatnej rubrike dvojtýždenníka Bystrický TelegraF.
Vzhľadom k týmto okolnostiam, i k priateľským „tlakom“ zo strany kolegov z literárneho klubu, rozhodol sa Miroslav Kapusta nebrať do úvahy svoj vek a ako 55 ročný vydáva svoju prvotinu /október 2008/, ktorej dal názov Tŕne a lupene. Zbierka básni, ktorými sa v tomto diele prezentuje, vyšla vo vydavateľstve TRIAN, a.s. B. Bystrica a je zúročením jeho bohatých životných skúseností, jeho životného postoja a v neposlednom rade i dovtedajšej umeleckej tvorby. Miroslav Kapusta sa tiež aktívne zapája i do literárneho diania v Banskej Bystrici, čo v lete 2011 vyvrcholilo projektom “Ars Poetica Neosoliensis“, v ktorého 10. cykloch poézie, bol jeho hlavným organizátorom a protagonistom. Od počiatku patril k prvým členom literárnej Generácie NULA, ktorá bola oficiálne založená práve na Ars Poetica Neosoliensis a verejnosti sa predstavila krátko nato, vydaním spoločnej zbierky básni siedmych autorov, pod názvom NULA.
Doterajšie literárne aktivity Miroslava Kapustu vyvrcholili v októbri 2011, kedy vo vydavateľstve HladoHlas Group, vydáva svoju druhú samostatnú básnickú zbierku, pod príznačným názvom – Iný už nebudem. Ako hovorí sám autor – „Poézia je život sám a ako taká plynie i mojim, pričom sa nevymyká z jeho rámca podobne ako iným, snáď iba s tým rozdielom, že sa ho nesnažím brať až tak vážne a veci k zamysleniu riešim okamžite ručne – na papieri. Je teda na posúdení čitateľa, či sa s mojimi textami stotožní a či nie, určite ich však tvoria motívy autenticky prežité a aj keď to tak v mnohých prípadoch nevyzerá, vždy sa jedná o spôsob lásky, ktorá nás triafa mnohokrát i zo strán, ktoré by sme vďačne oželeli. Podobne ako vo svojej prvotine /Tŕne a lupene/, jedná sa i v tomto prípade o plynulý prechod fázami poznania, čomu nasvedčuje i názov tejto zbierky. Ide v podstate o chronologicky zápis, o akýsi pokus poukázať na fakt, že všetko okolo má zmysel a vyvíja sa nie svojvoľne, ale podľa toho, aký tomu dáme rámec.“
Miroslav Kapusta je tiež 95 násobným čestným darcom krvi a od roku 2008 i držiteľom Diamantovej Jánskeho plakety.